Peppino de Filippo

Ni res … pa le verjamem

Peppino de Filippo (1903-1980)

Peppino De Filippo je bil izjemen italijanski umetnik na področju gledališča, filma in televizije; morda je še najbolj znan kot igralec v mnogih filmih (96), med katerimi so še posebej zanimivi tisti, v katerih nastopa z legendarnim Totojem. Ogromen pa je tudi opus njegovih gledaliških del (42); njegove komedije zaznamujeta mojstrstvo in hkrati lahkotnost. Med zgodnejše sodi Ni res … pa le verjamem (Non e vero … ma ci credo) iz leta 1942, ki je doživela leta 1952 tudi filmsko upodobitev, v kateri je Peppino odigral vlogo regioniera Spirita.

Prejšnja leta smo vedno izbirali med več možnostmi in na koncu odločitev utemeljili bodisi z aktualnostjo komada bodisi s problematiko, vrsto komičnosti ali igralsko zasedbo. Tokrat pa je režiser Stane Leban prinesel to delo in mi smo ga enostavno vzeli, ne da bi globokoumili o njegovih kvalitetah. Tudi igralske zasedbe na začetku nismo imeli v celoti pokrite, čeprav smo dobili štiri nove člane. Hitenje je bila posledica dejstva, da smo premaknili začetek vaj v januar 2009 (zaradi recitala o Trubarju), radi bi pa imeli premiero pred junijem. Po dogovarjanju in kombiniranju se je na koncu izoblikovala naslednja zasedba:

commendatore

Simeon SlavkoB odrski mojster in
vodja predstaveSlavko Brezavšček
režiser ReziserStane Leban

celotna zasedba (manjka Matija Kacin)celotna zasedba (manjka Matija Kacin)

plakat (avtor Branko Drekonja)plakat (avtor Branko Drekonja)

Z vajami smo začeli 13. januarja, opravili 5 bralnih vaj v sejni sobi TIC-a v Kanalu, preostale vaje do štiridesete – generalke v KD Deskle in izvedli premiero 30. maja 2009 ob 20.00 v Kulturnem domu v Desklah pred polno dvorano. Nekoliko manjši obisk smo imeli naslednji dan, ko smo prav tam imeli prvo ponovitev.

Ni res … pa le verjamem

1. dejanje

Dogajanje je postavljeno v pisarno commendatora Gervasia, kjer vse teče v skladu z njegovo pretirano vraževernostjo, s katero se nekateri uslužbenci strinjajo (Mazarella, Spirito), drugi jo sprejemajo po sili razmer (Donati, Musciello, šofer) ali pa dobijo odpoved (Malvurio). V tem duhu Gervasio tudi zaposli grbavca, ki naj bi mu prinašal srečo.

2. dejanje

Preselimo se h commendatoru domov, kjer po vrsti zapletov Gervasio le doseže, da hči Rosina pristane na poroko z grbavcem Albertom Sammario, ki mu, odkar ga je zaposlil, zagotavlja srečo pri poslih in v zasebnem življenju.

3. dejanje

Na poročni dan se Gervasio, zaradi groznih sanj o grbavih potomcih, premisli in skuša razveljaviti poroko. Ko pa se razkrije, da grbavec ni grbavec in da Malvurio ni “Malaugurio”, smo priče srečnemu koncu, čeprav se Gervasio nikakor ne more povsem otresti vraževernosti.

Uprizoritve

DESKLE    Kulturni dom – 30. maj 2009 ob 20.00 –  PREMIERA
DESKLE    Kulturni dom – 31. maj 2009 ob 20.00
TRNOVO   Kulturna dvorana -7. junij 2009 ob 17.00
KANAL – KONTRADA   na prostem – 30. avgust 2009 ob 20.00
VRTOJBA     Kulturna dvorana – 13. september 2009 ob 19.00
DOL. TREBUŠA   Kulturna dvorana – 20. sept. 2009 ob 17.00
KRANJSKA GORA   Ljudski dom – 10. oktober 2009 ob 20.00
ŠEMPETER    Kinodvorana – 7. november 2009 ob 20.00
ŠTANDREŽ    Kulturni dom – 8. november 2009 ob 17.00
LIESA (BENEČIJA)  Kulturni dom – 15. november 2009 ob 17.30
TOLMIN    Kinogledališče – 20. november 2009 ob 20.00
RENČE    Kulturna dvorana – 27. november 2009 ob 19.30
KOBARID    Kulturni dom – 12. december 2009 ob 19.00
AJDOVŠČINA   Dvorana 1. slov. vlade – 16. januar 2010 ob 20.00
NOVA GORICA   dvorana SNG – 17. januar 2010 ob 17.00

Ker smo s premiero prišli ven zelo pozno, nam je do nove premiere (Dan oddiha, februar 2010) uspelo igrati le 15-krat.

Tehnika

Scensko je predstava malo zahtevnejša, saj se iz prvega v drugo dejanje zamenja praktično vse. Tudi pri luči in zvoku je nekaj efektov, ki so zahtevali, da je tehnika pozorno sledila predstavi.

Videoposnetek

Fotografsko je predstavo dokumentiral Marko Kacin, in sicer na generalki 28. 5. 2009. Posnetek predstave je nastal v Tolminu 20. 11. 2009; snemal je Bogdan Skrt, opremil in namnožil za sodelujoče pa ga je Borut Jurca.