150-letnica Narodne čitalnice v Kanalu

Narodna čitalnica v Kanalu je bila uradno ustanovljena 7. novembra 1867 in že v začetku leta 1868 pripravila prve prireditve; med njimi bésedo 2. februarja 1868, ko so igrali tudi prvo uradno zabeleženo gledališko predstavo Strast in krepost. Z naslednjo bésedo 3. maja 1868 pa se je »slovesno in slavno odprla«. Program so oblikovali govornik, zbor, solisti, recitatorji, »ali glava, venec vsega je bila vendar glediščna igra Pravi Slovenec«.

Za praznovanje 150-letnice smo določili leto 2018, ko mineva 150 let od slavnostnega odprtja čitalnice in prve gledališke predstave v Kanalu. Obeležili naj bi jo z več prireditvami, nekatere v sodelovanju s Prosvetnim društvom Soča Kanal: razstava Kluba keramikov, otvoritev novih prostorov kanalske knjižnice; druge pa v glavnem v naši organizaciji: izdaja in predstavitev knjige »diletanti kanalski« in seveda osrednja slovesnost: Béseda 2018.